Elektrikli Arabamı Türkiye’de Nasıl Şarj Ederim?

Yeni bir elektrikli araba aldınız ya da elektrikli bir araba satın almayı düşünüyorsunuz. Türkiye’de nasıl şarj edeceksin? Türkiye’de yaygın bir şarj ağı var mı? Maalesef 2017 itibari ile mevcut şarj istasyonları yok denecek kadar az. http://esarj.com/sarj-istasyon-haritasi linkine gittiğimizde haritada büyük şehirlerde bir yoğunluk var. Ancak bir çok şehirde şarj istasyonu yok bile. Büyük şehirlerde AVM’ler şarj istasyonları yapmaya başlamış.  Umuyoruz ilerleyen yıllarda bu haritada daha fazla istasyon olacaktır. Mevcut durumda İstanbulda 93, Ankarada 27, Antalyada 10 ve İzmirde 8 elektrikli araç hızlı şarj istasyonu bulunuyor. Ama bu noktalara yakın değilseniz şimdilik kendi çözümünüzü bulmalısınız.

Elektrikli Araba Şarj Çözümleri

1- Evinize bir elektrkli araba hızlı şarj cihazı takın (Şarj cihazının kurulum noktası havadar, serin ve kuru olması gereklidir). Bu çözüm biraz pahalı olabilir ancak en doğrusu bu.

  • Şarj cihazının evinizde nerede olmasını istediğinize karar verin. Garaj alanınız var mı? Nerenin uygun, güvenli ve en az maliyetli olduğunu düşünün.
  • Evinize bir şarj istasyonu kurmanın maliyetini öğrenmek için bu işin uzmanını bulmalısınız. İlk olarak araba üreticinizden destek isteyin.
  • Evinizdeki bir hızlı şarj istasyonu, iki şeye bağlı olarak ucuz veya pahalı olabilir: Mevcut elektrik kutunuzda yeterli güce sahipseniz ucuza çıkabilirsiniz. Yeterli değilse elektrik kutunuzu yükseltmeniz gerekecek.

2- Elektrikli aracınızı park edecek olduğunuz yere evdeki priz yakınsa buradan da şarj etme imkanı var. Bir çok elektrikli araba ev prizlerinden şarj edilebiliyor;

  • Nissan Leaf ve Tesla Model S gibi çoğu elektrikli otomobilin standart bir 110v ev prizi ile şarj edilebileceğini unutmayın.
  • Chevy Volt, standart 110v AC’de 11 saatte şarj ederek yaklaşık 64km yol gidebiliyor.
  • Tesla Model S de 11 saatte yaklaşık 65km gidecek kadar şarj edilebiliyor ancak 110v ile tam şarj olma imkanı olmuyor.  Tam şarj ile Tesla yaklaşık 400 km mesafe gidebiliyor.
  • İngiltere’de, Renault Zoe, British Gas’ın baylayacağı ücretsiz bir duvar şarj aleti ile birlikte geliyormuş, Türkiye’de sanıyorum böyle değil.

3- Yoldayken şarj seçeneklerini önceden araştırın. Muhtemelen hızlı şarj istasyonu bulamayacaksınız ama buna bir şekilde hazır olmanız gerekiyor. Türkiye’de elektrikli araçlar ile uzun yol yapabilmek şu anda uzak bir ihtimal gibi. Şarj bittiği noktada uzun aralar vermeniz gerekecektir.

4- İleride şarj istasyonları bulmanıza yardımcı olması için akıllı telefonunuza uygulama indirebileceksiniz. Yurt dışında böyle uygulamalar mevcut.

5- Tesla’sı olanlar yurt dışında ücretsiz Supercharger ağlarından yararlanabilirler. Elektrikli arabaların çoğalması ile birlikte paylaşılan şarj istasyonları seçenekleri artacaktır.

Reklamlar

Elektrikli Arabamı Türkiye’de Nasıl Şarj Ederim?’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: